3.D
Jana Poncarová
třídní učitelka
Další informace o naší třídě a jejích aktivitách naleznete níže:
Tři roky uběhly jako voda...

Něco končí, něco začíná...
Dnešní den nebyl jen poslední v tomto školním roce, ale pro nás také posledním společným dnem - od září už stávající III. D mění svou třídu i třídní paní učitelku. Proto byl dnešní den trochu posmutnělý a mnohým z nás kapaly slzy jako hrachy, protože tři roky jsou dlouhá doba, krev není voda a všem se nám bude stýskat. Děkuji všem dětem za hezké tři roky, děkuji všem rodičům, kteří mi obětavě pomáhali. Děkuji za všechny krásné dárky a kytičky, vše mi udělalo velkou radost.
Abychom nekončili jen vzdycháním a slzami, uveďme si dva Murphyho zákony a pár vtipů:
Nekonečný je vesmír a školní rok.
Prázdniny a víkend, ať jsou jakkoliv dlouhé, jsou vždy kratší, než měly být.
Na výletě najde jeden ze školáků granát. Učitelka ho okřikuje: „Nehraj si s tím, nevíš, co to je! Okamžitě to zahoď!”
Učitel k žákům ve druhé třídě: „Kdo jsou lidé, kteří si berou věci, i když jim nepatří?”
Děti nechápou.
„Tak například: Co bych byl, Pepíčku, kdybych teď sáhl takhle do tvé kapsy a vytáhl 50 korun?”
„Kouzelník, pane učiteli.”
Učitel pracovní výchovy dovolil žákům v dílně, aby si každý udělal to, co doma potřebuje. Jeden dělal poličku, druhý věšák,jen Petřík pořád hobloval silné prkno. "Co to bude?" vyzvídal učitel."Nic, já jen potřebuji hobliny do klece pro křečka."
Přeji všem dětem i rodičům krásné letní dny a pohodové prázdniny.
Jana Poncarová
Olympijský den

Ve středu 22. 6. jsme se spolu se všemi žáky z 1., 2. a 3. tříd naší školy zúčastnili Olympijského běhu. Připojili jsme se tak k mezinárodnímu Olympijskému dni největší běžeckou akcí v České republice. V rámci T‑Mobile Olympijského běhu 2016 každý žák uběhl trasu dlouhou 1 km a za odměnu dostal diplom, tužku a náramek s heslem našeho slavného českého atleta a čtyřnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka: "Nemůžeš? Přidej!"
Rozlučkový pobyt aneb Víme, co je za humny?

Ve dnech 13. - 16. června se uskutečnil v Dobroměřicích rozlučkový pobyt III. D. I ti, kteří se snad zpočátku tvářili skepticky, že budeme trávit volný čas tak blízko svého bydliště, záhy poznali, že i za humny je to hezké a zajímavé. Za několik málo dní jsme toho zažili opravdu moc: veslování na čtyřveslicích ve Veslařském klubu Ohře, ukázku výcviku psů na kynologickém cvičišti, výlet na Oblík a exkurzi na zdejší ovčí farmě, výtvarné dílny v MŠ v Dobroměřicích, prohlídku kostela sv. Matouše, přehlídku dobroměřických modelářů, karneval a stezku odvahy. Bydlení v turistické ubytovně v krásně vybavených pokojích a perfektní hřiště celkový dojem ještě umocnily.
Velké poděkování patří paní Ivě Huškové, která většinu akcí zajistila a spolu s paní Evou Veselou zabezpečila i pedagogický dohled. Oběma kolegyním ještě jednou velké díky za spolupráci a vysoké celodenní nasazení!
Poděkování patří i paní starostce Sihlovcové, členům Veslařského klubu Ohře a ZKO Louny, dobroměřickým modelářům a hasičům.
Děkuji rovněž všem rodičům, kteří jakýmkoli způsobem našemu pobytu přispěli, ať už věcnými či sladkými odměnami nebo zpestřením jídelníčku: po jahodách, třešních, bábovkách i bublanině se jen zaprášilo!
Interaktivní výstava o Karlu IV.

Výtvarný obor ZUŠ v Lounech v letošním roce připravil ve sklepení školy výstavu věnovanou Karlu IV. Interaktivní výstava inspirovaná dobou Karla IV. je součástí projektu Poselství Karla IV., kterou finančně podpořil Ústecký kraj a Státní fond kultury ČR.
Domovní znamení - ohlédnutí za Královskou cestou

Původně se domy a pojmenovávaly jménem rodu, rodiny nebo osoby, které v nich bydlely. Na malých vesnicích nebo v místech s řídkým osídlením mnohde tento způsob v neformálním styku funguje dodnes jako nejefektivnější. Později se ve městech začala užívat domovní jména podle domovního znamení. které bylo snadno pojmenovatelné a zapamatovatelné. Sochařský nebo malířský prvek byl zpravidla umístěn nad vchodem domu, například se jednalo o vyobrazení zvířete, rostliny nebo předmětu. Jiným způsobem označování byly vývěsní štíty, které označovaly profesi majitele domu. Později bylo zavedeno číslování. Jaká znamení by si vybrali naši třeťáci? Podívejte se do naší fotogalerie.
Větrníky

Větrníky mohou vytvořit krásné a působivé dekorace a udělají radost dětem v každém věku. My si našimi krásnými větrníčky vyzdobíme třídu,aby se nám v ní líbilo a cítili se zde jako doma.
Kudy jezdili čeští králové...

V úterý 26. 4. jsme se v našem hlavním městě vydali po stopách českých panovníků tzv. Královskou cestou. Královská cesta je název historické trasy centrem Prahy, kudy procházely korunovační průvody českých králů přijímajících poctu od občanů města. Cesta spojovala dvě důležitá královská sídla – Pražský hrad a Královský dvůr na Starém Městě. Začíná u Prašné brány, pokračuje Celetnou ulicí přes Staroměstské náměstí po Karlově mostě na Pražský hrad. Cestou jsme vyhledávali domovní znamení, která jsou nejspíše stejně stará jako město samo. Dříve sloužila pro označení domů namísto čísel popisných. V Praze najdeme na domech celkem 264 domovních znamení.
A ještě zajímavost - magické datum založení Karlova mostu:
V únoru roku 1342 pobořila povodeň Juditin most, který spojoval pražské břehy Vltavy. Další léta se museli Pražané spokojit s provizorní dřevěnou lávkou. Základní kámen k novému mostu byl se vší slávou položen 9. července roku 1357 v 5 hodin a 31 minut ráno. Číslo v sobě mělo hlubokou symboliku. Karel IV., který věřil astrologii neboli hvězdopravectví, naplánoval slavnost tak, aby právě probíhající konjunkce Saturnu a Slunce měla na stavbu příznivý vliv. Všimněmě se jisté pravidelnosti v číslicích – jsou to jednociferná lichá čísla, řazená vzestupně a posléze sestupně: 1-3-5-7-9-7-5-3-1.
Děkujeme paní učitelce Kseničové za bezvadný typ, pomoc a spolupráci.
Odkaz na zajímavé informace a mapu:
http://domovniznameni.chlumsky.eu/
Leť, sokole, leť...

Velkolepou ukázku dravých ptáků a sov předvedli našim žákům členové společnosti Zayferus, kteří za námi i se svými opeřenými svěřenci přijeli až z Lednicko - valtického areálu. Na webových stránkách společnosti se můžeme dočíst:
"Zayferus je obecně prospěšná společnost na ochranu dravých ptáků. Jsme dobře fungující tým lidí, kteří jsou ochotni ve dne i v noci udělat maximum pro ochranu dravých ptáků!
Veškeré finance na svůj provoz získáváme svojí vlastní činností - hlavně z přednášek a ukázek pro širokou uveřejnost. Do ochrany a propagace dravců investujeme několik miliónů korun ročně."
Více informací včetně krásných fotografií a nabídky kalendářů, které lze objednat a zakoupit, naleznete na:
https://www.facebook.com/zayferus
Naše obrázky ve škole v Ugandě

Skupinový projekt ke Dni Země

Chválím tě, Země má,
tvůj žár i mráz,
tvá tráva zelená
dál vábí nás.
Ať před mou planetou
hvězdný prach zametou.
Máš závoj z oblaků
bílých jak sníh,
hvězdo má,
bárko zázraků
na nebesích.
Ať před mou planetou
hvězdný prach zametou.
Dej vláhu rostlinám,
dej ptákům pít,
prosím, svou přízeň dej i nám,
dej mír a klid.
Úspěch v plavání

Blahopřejeme Káje a Elle k úspěchu v plaveckých závodech.
Poděkování - Den učitelů

Děkuji mnohokrát Natálce a její mamince za krásnou kytici ke Dni učitelů. Potěšila a udělala mi velkou radost.
Ovocný a zeleninový projekt

Velikonoční přání

Děkujeme Natálce a její mamince za vynikajícího beránka a velikonoční perníčky. Přeji všem dětem a rodičům krásné velikonočn svátky, hodně pohody o prázdninových dnech a pokud možno i jarní sluníčkové počasí.
Jana Poncarová
Kraslicový turnaj ve vybíjené

Ve středu před velikonočními prázdninami jsme v naší třídě uspořádali tradiční turnaj ve vybíjené - "O velikonoční kraslici". Zvítězili Kačenka a Matěj - oběma patří velké blahopřání a uznání a samozřejmě dvě speciální čokoládová vajíčka.
Jak běžel čas ve III. D

Zveme vás k prohlídce galerie autoportrétů našich třeťáků. Zároveň můžete porovnat obrázky s fotografiemi z I. třídy.
Pozdravy z Ugandy

Tatínek naší spolužačky Natálky se vrátil z Ugandy a Natálka nám přinesla ukázat krásné suvenýry, které tatínek z daleké cesty přivezl. Natálka v naší třídě uspořádala velmi zajímavou přednášku a potom jsme si prohlédli obrázky, které nám na oplátku za naše práce a sebrané pastelky a jiné psací pomůcky poslali ugandští kamarádi.
Plavci, Klokani a Cvrčci

Žáci naší třídy se zúčastnili dvou školních klání: plaveckých závodů "Velikonoční zajíc" a matematické soutěže "Klokan", podkategorie "Cvrček". Všem děkuji za reperezentaci: Ellince, Vendovi, Adámkovi, Mílovi a zvláštní gratulace míří ke Kačence, Káje a Pepčovi za vynikající výsledky a úspěchy.
Cestování vesmírem a po stopách našich předků

Príma den - úterý 15. 3. 2016, cíl: Most
1. zastávka - PLANETÁRIUM
Čekalo na nás povídání o známých souhvězdích (Velká a Malá medvědice a jiná nejvýraznější souhvězdí) ve Hvězdném sále planetária, výlet hvězdnou oblohou, východ a západ Slunce, pohyb Slunce a Měsíce po obloze, animovaná pohádka Kráva na Měsíci,aj. Během programu se děti dozvěděly, jak vlastně planetárium funguje i jak se liší od hvězdárny.
2. zastávka: PŘESUNUTÝ KOSTEL PANNY MARIE
Nejprve jsme si prohlédli chrámový prostor, nádhernou klenbu, oltář a další vzácné památky. Dostali jsme se i na ochozy a kůr, kde jsou celkem troje varhany (na jedny si paní učitelka pod mírným nátlakem i zahrála) a překrásné okenní vitráže. Ve sklepních prostorách v malém kinosále jsme pak viděli krátký a nesmírně zajímavý dokument o přesouvání kostela. Na webových stránkách Národního památkového ústavu se dočteme:
Při likvidaci starého města Mostu z důvodu těžby uhlí byl kostel přesunut v roce 1975 o 841,1 m do blízkosti barokního špitálu s gotickým kostelem sv. Ducha. Stěhování kostela začalo 30. září roku 1975 a trvalo do 27. října. Kostel byl posunován na čtyřech kolejích, zezadu byl tlačen a zepředu brzděn hydraulickými válci. Vodováhy a elektronická čidla sledovala veškeré pohyby a výškové odchylky kostela při cestě po nerovném terénu. Nakonec kostel zdolal cestu dlouhou 841 metrů průměrnou rychlostí 2,16 centimetru za minutu. Na novém místě byl pak posazen na nové základy a probíhaly v něm až do roku 1988 restaurátorské práce.
Přesun kostela je zapsán do zlaté knihy Guinesových rekordů tisíciletí!
Na závěr jsme si dali výšlap na věž, ze které se otevřel nádherný rozhled (bylo krásné slunečné počasí, po nevlídném deštivém ránu téměř zázrak!) a navíc jsme měli úkol - spočítat přesně počet schodů. Vyhrála Kačenka - a plným právem získala odměnu. A kolik že těch schodů bylo? Zeptejte se dětí, kdo si to pamatuje...
Po takovém výkonu jsme si určitě zasloužili něco dobrého na zub a pak už byl čas k odjezdu zpět do Loun. Děkuji paní učitelce Kseničové za pomoc a spolupráci a všem dětem ze III.D i ze III. C za vzorné chování a bezvadný den!
Máme rádi zvířata, protože jsou chlupatá (a nejen proto)...

Lounská knihovna vypsala na měsíc březen výtvarný projekt "Na návštěvě v ZOO", kterého jsme se jako třída zúčastnili. Exotická zvířata jsme kreslili na velký formát tuší a suchými křídami. Doufáme, že se s našimi obrázky setkáme na výstavě v dětském oddělení MK Louny. Vernisáž proběhne v pondělí 14. 3., všichni se můžete přijít podívat a zároveň si půjčit knihy na náš projekt ke Dni Země!
A na co se můžete na našich stránkách dále těšit? Na zbrusu novou galerii autoportrétů a výstavku s názvem " III. D v proměnách času".
Obrázky, které pocestují do východní Afriky

Kromě sbírky pastelek, tužek, voskovek, gum a ořezávátek poputují do Ugandy také obrázky od našich třeťáků - zachytili na nich naši školu, aby děti v Ugandě viděly, kde se české děti učí. Naši žáci na obrázcích zachytili nejen budovu školy a její bezprostřední okolí, ale i tělocvičnu, jídelnu, bazén či své kamarády. Snad se budou naše obrázky kamarádům v Ugandě líbit...
Pastelka pro Ugandu

V pátek před začátkem jarních prázdnin jsme v naší třídě uspořádali sbírku psacích potřeb pro děti z Ugandy. Pastelky, tužky, voskovky, propisky - to vše je v této zemi velmi nedostatkovým zbožím. Pan ing. Hušek, který pro naše žáky v minulém roce uspořádal besedu o svých zážitcích z Kambodže, se tentokrát chystá na další dalekou cestu, a to právě do Ugandy, kde dětem předá výtěžek sbírky od českých kamarádů.
I když byla akce ohlášena ze dne na den, zapojili se úplně a množství vybraných pastelek a dalších pomůcek bylo opravdu úctyhodné.
Děkuji touto cestou všem dětem, rodičům a paní kolegyni Kseničové za pomoc a spolupráci!
Princezna v myším kožíšku

"Prstýnek něžný dala mi,
teď leží na mé dlani.
Krátké to bylo setkání,
navždycky odešla mi.
Jsme proti lásce bezbranní,
když pod hvězdami raní.
Prstýnek něžný dala mi,
teď leží na mé dlani."
Julie Jurištová na webových stránkách své společnosti říká:
Vážení přátelé,
ráda bych prostřednictvím svého činoherního souboru profesionálních herců pomáhala bavit a vychovávat děti předškolního a školního věku. V roce 1998 jsem proto přizvala ke spolupráci kolegy, kteří mají s divadlem pro děti dlouholeté zkušenosti. Můj soubor nabízí dětem nekomerční zábavu zaměřenou na klasické výpravné pohádky obsahující morální poselství.
Dnešní představení pohádky Princezna se zlatou hvězdou na čele ve Vrchlického divadle potvrzuje, že záměr společnosti oslovit malé diváky klasickými pohádkami bez supermoderních podbízivých experimnetů a efektů, se podařil. Česká pohádka s pěknou výpravou, písničkami a kvalitními hereckými výkony potěšila děti i paní učitelku.
Fotografie - zdroj: http://www.dediva.cz/
Sférické kino

Mobilní planetárium – nový způsob vzdělávání pro děti i dospělé, ve kterém sférický projekční systém uvnitř pojízdné kupole skýtá neuvěřitelný sférický 360º výhled, jaký nemůže poskytnout žádné mobilní kino. Ve dnech 4.- 5. dubna budeme mít možnost vidět ve sférickém kině přímo v naší škole film Tajemství stromů.
Více na: http://sferickekino.cz/
Saně, ó saně - a my víme, jak na ně...

Drak (saň) je mytické zvíře, obvykle s hadími nebo ještěřími znaky, který se vyskytuje v pověstech, pohádkách a lidových příbězích celé řady národů. Draci se liší počtem hlav - například v Číně je zobrazován zásadně jednohlavý,v řeckých bájích se objevuje drak stohlavý, v našich pohádkách mívá zpravidla lichý počet hlav, nejčastěji tři nebo sedm, má schopnost létat a dštít oheň.
Asi nejznámější pohádkou, kde vystupuje drak, je Princ Bajaja, k dalším filmovým příběhům patří Za humny je drak s dobráckým drakem Mrakem a v neposlední řadě pohádka O houbovém Kubovi a princi Jakubovi, kde drak v žádném případě nekonzumuje princezny, ale miluje pravé české bramboráky.
Přehlídku draků vlastnoručně vyrobených našimi třeťáky si prohlédněte ve fotogalerii.
Zhodnocení naší práce za I. pololetí

Máme za sebou první pololetí školního roku 2015/2016 a děti dostaly svou odměnu za odvedenou práci. Blahopřeji k vyznamenáním, kterých bylo v naší třídě většina. Kdo nebyl se známkami úplně spokojen, má celé druhé pololetí na to, aby prospěch vylepšil.
Všem dětem i rodičům přeji hezké volné dny, hodně pohody a dobré nálady. J.Poncarová
A pro rodiče ještě pár zajímavých postřehů z úst odborníka:
Ředitel Pedagogicko-psychologické poradny v Pardubicích a speciální pedagog Jiří Knoll k tématu vysvědčení uvádí:
"Čas vysvědčení je pro některé školáky emočně velice náročný. Dobrého rodiče by ale vysvědčení nemělo nepříjemně šokovat. Všechno se odvíjí od zájmu rodičů. Pokud si se svým potomkem povídají, pak se dostanou i k tomu, jaké má známky. Případný problém se pak může řešit v průběhu školního roku. Pokud jsou rodiče takzvaně přezaměstnaní nebo nemají zájem, dojde k tomu, že těsně před vysvědčením jsou pro ně známky velikým překvapením a rychle to chtějí řešit. Dospělí by měli být rozumní, zachovat chladnou hlavu a vysvědčení přijmout takové, jaké je. Protože na konci ledna není nejlepší čas na řešení známek, ty jsme měli řešit celé pololetí. Do konce školního roku je ještě čas mnohé změnit."
Zdroj: http://pardubicky.denik.cz/zpravy_region/dobreho-rodice-vysvedceni-nesokuje-rika-jiri-knoll-20160128.html
Ve třídě to krásně voní...

a ta vůně napoví:
třeťáci se velmi snaží
a pečou si cukroví!
Přání

Co vám přeju? Zlatý klíček,
co otvírá krásné snění,
pohádkový pantoflíček,
vzpomínky i zapomnění,
závěj sněhu, teplo, něhu,
zvonky Vánoc z českých básní,
a nakonec přislíbení,
že svět zkrásní.
Láskou zkrásní!
Přeji všem krásné a radostné vánoční svátky.
Jana Poncarová
Vánoce ve III. D

Vánoční
Do spaní malých dětí
se přání snáší tiše jako sníh.
Dny utíkají a čas letí,
Vánoce přiletěly na saních.
A co si děti přejí
a o čem se jim zdá,
vypráví vítr do závějí
a Měsíc čte si ve hvězdách.
A aby se jim dobře snilo,
jsou noci dlouhé, nejdelší.
Krajina pod peřinou bílou
koledou zní jim ve verších.
Do spaní malých dětí
teď znějí rolničky a smích.
Do spaní malých dětí
se snáší přání jako sníh...
Moderní vánoční divadlo: Vánoční přání

Velmi moderní, akční, netradiční, absurdní, sarkastické. Místy k zasmání, ale celkově bych místo toho, co na děti chrlí hypermarkety už od října, dala přednost zklidnění a české klasice. Dědečkův betlém to nebyl ... škoda.
Mikulášské poděkování

Děkuji mnohokrát paní Veselé, panu Veselému a paní Huškové za obětavou pomoc a spolupráci, které si velice vážím. Děkujeme rovněž paní Andraškové za fantastický čertovský dort, paní Máslové, paní Stuchlé a paní Filipové za výborné perníčky.
Svatý Mikuláš - skutečná postava nebo legenda?

Biskup Mikuláš se narodil někdy kolem roku 250 ve městě Pataře, v rodině zbožných a bohatých křesťanů. Po smrti rodičů rozdal velkou část svého majetku chudým a potřebným lidem. Aby unikl projevům vděčnosti, vydal se na pouťdo Palestiny. V maloasijském městě Myra zemřel v té době biskup. Novým biskupem se měl stát ten, kdo vejde následujícího rána do chrámu. Tím byl putující sv. Mikuláš, který když se zpočátku vzpíral, ale nakonec biskupský úřad přijal. Svůj biskupský úřad poctivě vykonával až do své smrti, někdy kolem roku 345.
Na památku Mikulášovy štědrosti se každým rokem uskutečňují mikulášské obchůzky spojené s obdarováváním dětí. A protože každý z nás má v sobě dobré i horší stránky, doprovází Mikuláše anděl a čert, symbol věčného boje dobra se zlem. Jde o to, které vlastnosti u nás převažují...
I k nám do třídy zase po roce vlétl anděl, trochu zmatený, neboť u nás vloni vytrousil jedno pírko z křídla, a tak ho to "zanášelo" doleva. Měl u sebe i mapu, ale trochu si popletl Most, Teplice a Louny. Naštěstí to dobře dopadlo a za chvilku přišel i čert a Mikuláš. Tentokrát neměli s sebou smolnou listinu, ale naši třeťáci museli sami poctivě přiznat své hříšky a pochybení. A to není lehké ani pro dospěláky... Každý byl obdarovaný, ovšem za slib a za snahu se polepšit. Vydrží nám to alespoň do Vánoc?
Má to smysl: třiďte odpad!

Tond Obal je vzdělávací program, který se zaměřuje na zvýšení povědomí o správném třídění a recyklaci odpadu. Třídění odpadu je dobrý návyk, který by měly děti získávat a osvojit si již od útlého věku. Právě na třídění odpadu hravou a soutěživou formou byl zaměřen pořad Tonda Obal na cestách, kterého jsme se zúčastnili v uplynulém týdnu. V rámci třetích tříd jsme v soutěži obsadili 2. místo.
Více na:http://www.tonda-obal.cz/
Vysvědčení, ze kterého kape...

Stavebnicové odpoledne

Když potkáte ježky...

"Ježku, ježku, co ti vadí?"
"Že mě nikdo nepohladí..."
Příprava na Větrníkový den

Větrníkový den pro slané děti pořádá nezisková organizace Klub nemocných cystickou fibrózou, která sdružuje a pomáhá nemocným cystickou fibrózou a současně se zasazuje o zvyšování povědomí o tomto závažném a nevyléčitelném onemocnění. Akce Větrníkový den má za cíl upozornit na ty, kteří touto vážnou nemocí trpí. Způsob podpory akce je jednoduchý – vyrobit do čtvrtka 21. listopadu větrník. Naše škola se účastní druhým rokem.
Setkání s Malým princem a s Robinsonem

"Prosím, nakresli mi beránka..."
V tomto týdnu jsme měli dva literární projekty, ve kterých se děti setkaly s Malým princem a s Robinsonem. Obě knihy se setkaly u našich žáků s velkým zájmem, a tak nezbývá jen doufat, že alespoň někteří opustí na chvíli počítače, Čtyřlístky a jiné komiksy a sáhnou po dobré knížce. Vždyť: „Je zoufalé nemít rozečtenou krásnou knihu, nemít v zásobě nic, co bychom mohli otevřít bez zklamání.“ (Jiří Orten)
Práce na draka!?

Dokončením draků z přírodnin jsme završili podzimní projekt s názvem "Podzim jezdí na strakatém koni". Naše krásné dráčky si prohlédněte ve fotopříloze.
Blahopřejeme Danielce a Adámkovi

Za úspěchy v hokeji získala Danielka stříbrnou medaili a Adámek úžasné zlato za plavání.Gratulujeme a přejeme hodně úspěchů v dalším sportování.
Sázení stromečků

Podzim si koupil malovánky, pastelky a barvičky, bílou míchá na beránky, hnědou barví zajíčky. Stromy někde natřel rudě, jinde celé ze zlata, vybarvené listí pouští z větví rovnou do bláta.
Podzim jezdí na strakatém koni - aneb Dušičkové čajování

Dnes o dušičkovém svátku jsme zahájili další projekt, tentokrát s podzimní tématikou. Hned ráno jsme si připravili základ pro práci s vylisovanými listy a pak jsme se vydali na hřbitov u sv. Petra 14 sv. pomocníků. Prošli jsme oba hřbitovy, na některých prázdných a neupravených hrobech děti smetly listí a zapálily svíčku. Už jsme věděli, že se na hřbitově chováme tiše a důstojně. Povídali jsme si o tom již před prázdninami a četli jsme články s názvem "Dušičky". Ráno bylo mrazivé a tak všem jistě přišlo vhod slíbené pozvání - a to do lounské čajovny U sv. Mikuláše. Každý dostal od paní učitelky šálek ovocného čaje a perníček a pak si všichni mohli ještě koupil ze svého kapesného něco pro radost, na zub a někdo nezapomněl s dárečkem ani na své blízké. Leckdo už myslí na Vánoce a nachystal pro rodiče překvapení - vždyť Ježíšek to sám všechno nestihne! Zítra projekt pokračuje vysazováním stromečků.
Jak se nám povedly modely z krabiček

Sestavováním modelů měst z rozličných krabiček jsme završili projekt "Naše město, naše obec". Ale už teď se těšíme na další projektový den, který nás čeká 2. listopadu.
Naše město, naše obec - naše první prezentace

Tento týden se nesl ve znamení projektu o Lounech o obcích, ve kterých děti žijí. Kromě jiného si naši třeťáci vyzkoušeli vytvořit prezentace z materiálu, který si měl každý sehnat. Opravu jsem nečekala, že si s tím děti tak dobře poradí. Chci všechny pochválit a moc poděkovat za bezvadnou přípravu i za vlastní práci a také vzorné chování při prohlídce chrámu sv. Mikuláše. Pochvalu jsme získali i od paní Fryčové z MÚ, která nás provázela - a musím říci, že to vždy paní učitelka slyší velice ráda! O výsledcích vypovídá naše fotogalerie, podívejte se! P.S. Znáte písničku Když jsem já šel skrze Louny? Tak naši třeťáci ji už ode dneška znají. Pochází ze sbírky Národ v písni z roku 1941.
Projekt Naše město

Dnes jsme zahájili další projekt s názvem Naše město, který navazuje na učivo prvouky. Nejprve jsme si prohlédli chrám sv. Mikuláše, vystoupali jsme na věž a potěšili se krásným rozhledem. Po svačině jsme ve dvojicích pracovali s plánkem, do kterého jsme zakreslovali významné budovy na náměstí a v nejbližším okolí. Po návratu do školy jsme začali vyrábět model města z papírových krabiček. Tím naše práce ale nekončí, v dalších dnech nás čekají prezentace materiálů o našem bydlišti, které jsme si sbírali a střádali. Děkuji mnohokrát paní Fryčové z MÚ, mamince Natálky a mamince a babičce Ellinky za pomoc a spolupráci.
Jak jsme byli v televizi

V pátek 9. října jsme měli jedinečnou příležitost prohlédnout si zákulisí České televize, navštívit místa, kam se jen tak každý nedostane. Viděli jsme natáčení pořadu Doktorka, Tv Miniuni, nahlédli jsme do výrobny kulis, vyzkoušeli si práci s kamerou a mnoho dalšího. Co si pro nás v ČT konkrétně připravili? Procházeli jsme s průvodci stálou prohlídkovou expozici, viděli jsme zmenšený model všech budov na Kavčích horách, zaujal nás krátký film o České televizi, v němž jsme si prohlédli i ta pracoviště, která není možné běžně navštívit z důvodu rušení provozu. O vtipné komentáře se postaraly známé postavy Jů a Hele. Ve speciálně upraveném sále jsme našli pohádkové kostýmy, filmové zbraně, paruky, zpravodajské studio, režii a kulisy.Procházeli jsme studii, ve kterých probíhá či probíhalo natáčení mnoha známých pořadů. Cestou jsme se setkali s paní MUDr. Cajthamlovou, která je častým hostem na televizní obrazovce. Na závěr si jsme si mohli zakoupit upomínkové předměty v obchůdku "ČT nabízí". Děkujeme paní učitelce Kseničové, že nás na tuto exkurzi pozvala a vše zařídila. Byl to opravdu krásný zážitek. Všem dětem (až na malou výjimku) patří poděkování za vzorné chování.
Poděkování

Děkujeme mnohokrát Elle a její mamince za výborné linecké cukroví (ve tvaru zvířátek - jak jinak), kterým nám obohatily a zpříjemnily náš projektový den, Natálce a její mamince za vynikající narozeninovou bábovku, Vašíkovi za krásnou perníkovou sovu, mamince Martínka Štembery za nápaditý podzimní kamínek s ježečkem a Adámkovi a jeho mamince za skvělé narozeninové muffiny.
Světový den zvířat

Živý králíček, křečci, morčata, myšky, ale i šnek a dokonce i ježeček - k tomu hry, písničky, knihy, četba, besedování, masky, oblíbení plyšáci, sbírka brouků z Maroka - to vše byl projektový den věnovaný Světovému dni zvířat, který se připomíná vždy na svátek sv. Františka, tedy 4. října. Všichni z naší třídy zaslouží velkou pochvalu, nikdo na nic nezapomněl, zvířátek se sešla velká spousta a také chování bylo dnes na jedničku s hvězdičkou! Tak ať nám to vydrží i v dalších dnech. Máme radost, že se u nás líbilo i prvňáčkům, kteří se přišli na zvířátka podívat a také si společně s námi zazpívali.
Foto - Vánoce 2015

Fotografování proběhne 22.10. 2015 - nabídku naleznete zde ve fotopříloze a můžete se podívat také na: http://fotodolejs.cz/%C5%A1koly.php (školní programy, sekce Vánoce a kalendáře. Nabídka přání a kalendáře je ve 3. řádku, č. 7 a 8). Pošlete, prosím, včas lístečky - ať už o focení budete či nebudete mít zájem. Děkuji. J.Ponc.
Co nás čeká v nadcházejících podzimních dnech

Světový den zvířat, projekt Naše město, návštěva České televize, vánoční fotografování, Světový den stromů, projekt Podzim jezdí na strakatém koni.
Jak oslavíme naše chlupaté kamarády

Info k Světovému dni zvířat: Den zvířat oslavíme v pondělí 5. října. S sebou: oblíbeného plyšáka, můžeme i živé zvířátko (přiměřené velikosti, v kleci nebo akvárku, sklenici, apod., ne psy a kočky!),CD s písničkami o zvířatech, tričko s obrázkem zvířátka, masku – stačí škraboška či uši. Lze namalovat nos, fousky, apod. Připraveny budou hry, netradiční výuka, výtvarné činnosti, soutěže, atd. - prostě čeká nás zábavný den.
Naše úspěchy

Také v letošním školním roce se v této rubrice můžete podělit s námi všemi o úspěchy ve sportu i dalších oborech mimoškolní a zájmové činnosti. Blahopřejeme naší úspěšné sportovkyni Danielce a těšíme se na další pěkné fotky.
Naše výtvarné práce: sovičky a mozaiky

Sova sedí sama v lese, ve dne spí a nepohne se. V noci houká: „Vstávej, sýčku!“ Potom spolu při měsíčku slídí po lese. Když se měsíc za les schová, očima si svítí sova, jídlo shánět začíná. Pak se sýčkem místo spaní zasedají ke snídani. To je hostina!
Kroužek fotbalu

Vážení rodiče, mimo nabídku kroužků, kterou jste již obdrželi, máte možnost přihlásit vaše dítě ještě na kroužek fotbalu pro žáky 3. - 5. tříd - vždy v pondělí od 14.25 do 15.15. Vede pan učitel L.Střelec. Někteří chlapci si již dnes vzali informační letáček, pokud bude mít ještě někdo zájem, napište mi to do notýsku. Děkuji.
Divadelní představení v letošním školním roce

Ve školním roce 2015/2016 máme naplánovaná dvě divadelní představení. Ve středu 9.12. to bude Dědečkův betlém v podání Divadla Rozmanitostí v Mostě a ve čtvrtek 18. 2. pohádka Princezna se zlatou hvězdou v nastudování Divadelní společnosti Julie Jurištové z Prahy. Více informací na : http://www.divadlo-rozmanitosti.cz/index.php?page=clanek&id=31&menu=18&clanek=112 http://www.dediva.cz/ke_stazeni/princezna/07.jpg
A jsme třeťáci!

Volám, volám všechny třídy, pera, sešity i křídy. Písmena, háčky, čárky, křížky, všechno, co už čteme z knížky. Jedničky, dvojky, trojky, nuly, které píšeme na tabuli. Děti, děti, přidejte se, s radostí teď zasmějte se. Otvíráme klíčem naši školu a už jsme zase všichni spolu!
Úvodní iformace

Vážení a milí rodiče, zdravím v samém závěru prázdnin a na prahu nového školního roku. Věřím, že společně zvládneme vše, co na nás čeká a že naše spolupráce bude dobře fungovat. A nyní již praktické poznámky: Zítra pouze první hodina, jídelna v provozu od 10 do 13 hodin od středy vyučování podle rozvrhu, děti již zítra budou mít na lavici žákovskou knížku - jsou zde již vyplněné prázdniny v roce 2015/2016, kontakty, jméno a třída. Vyplňte prosím údaje na str. 1 a rozvrh hodin na poslední straně. Zítra si děti odnesou také pracovní sešit na matematiku díl I., abyste ho mohli obalit. V ŽK budou vloženy Informace zákonným zástupcům, prosím vyplňte a obratem pošlete zpět, v příloze posílám čísla skříněk - pro pečlivé upozorňuji, že č. 266 opravdu technickým nedopatřením chybí, není to přehlédnutí. Ve škole již máme připravenou doplňkovou četbu - knihu Pipi ze školní knihovny. Knihy jsou úplně nové, prosím o obal. Rozměry knihy jsou 17 x 24,5 x 2,5 cm, plavecký výcvik bude v naší třídě probíhat od 16.9. do 25.11., tedy ve středu, 3. a 4. vyučovací hodinu. V tomto období se nebude učit tělesná výchova (v rámci Tv je právě plavecký výcvik) a jediná úprava v rozvrhu bude ta, že v pondělí po dobu výcviku bude místo Tv prvouka (o kterou ve středu přijdeme). V pátek 9.10. pojedeme do Prahy na exkurzi do České televize. Odjezd v 8 hodin od školy, návrat cca ve 13 hodin. Cena 200,- Kč. Více informací na: http://www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/prohlidkova-trasa/o-prohlidkove-trase/. Prosím o informaci, pokud a od kterého dne budou děti chodit do jídelny na oběd a do školní družiny. Pokud bude mít vaše dítě nějaké omezení či osvobození (např. z Tv), prosím o lékařské potvrzení, pokud máte novou zprávu z PPP, prosím o kopii. Na angličtinu budou mít děti paní učitelku Alenu Špeciánovou, na ostatní předměty mne. Neposílejte zítra žádné pomůcky a vybavení, děti si vždy napíší do notýsku, co budeme následující den vybírat. Pokud to budete brát autem najednou, nechte vše ve skříňkách v šatně. Ve středu ještě do tělocvičny nepůjdeme. Děkuji. S přáním všeho dobrého se na shledanou a na viděnou ve III.D těší Jana Poncarová
Školní výlet aneb Víme, co je za humny?

Ve dnech 13. - 16. června se uskutečnil rozlučkový pobyt v Dobroměřicích. I ten, kdo se snad zpočátku díval skepticky na skutečnost, že budeme trávit společný čas tak blízko svého bydliště poznal, že i "za humny" to vlastně neznáme. Za několik málo dní jsme toho zažili moc: veslování na čtyřveslici ve Veslařském klubu Ohře, ukázku výcviku psů na kynologickém cvičišti, výlet na Oblík a exkurzi na zdejší ovčí farmě, tvořivé dílny v MŠ v Dobroměřicích v rámci projektu Města čtou, návštěvu kostela sv. Matouše a přehlídku dobroměřických modelářů, karneval a stezku odvahy. Krásné pokoje v turistické ubytovně a perfektní hřiště celkový dojem jen umocnily.
Velké poděkování patří paní Ivě Huškové, která většinu aktivit zařídila a pomohla zorganizovat, rovněž zajistila spolu s paní Evou Veselou pedagogický dohled a pomoc. Oběma kolegyním ještě jednou velký dík za spolupráci a vysoké celodenní nasazení!!!
Poděkovat chci rovněž paní starostce Sihlovcové, členům Veslařského klubu, kynologického cvičiště a dobroměřickým modelářům.
Děkuji mnohokrát všem rodičům za jakoukoli pomoc - za odměny i zpestření našeho jídelníčku: po jahodách, třešních, bábovkách i bublanině se doslova zaprášilo.
Řekněte to ostatním:
Doporučit přes e-mail Sdílet přes Facebook Sdílet přes Twitter Sdílet přes Google plus