eTwinning project v 6. třídě

V těchto dnech uzavíráme celoroční projekt, který probíhal v hodinách angličtiny.

eTwinning je komunita škol v Evropě, které spojupracují na různých projektech. Náš projekt byl založen 18. 9. 2015 paní učitelkou Caterina Bastianello v Itálii a jmenuje se „A snapshot of us.“ (Naše snímky). Původně nás začínalo 11 škol z různých zemí, ale dokončilo nás 5. Kromě nás IC 2 Arzignano (Arzignano (VI), Itálie) – ( Caterina Bastianello),  Grim Skole (Kristiansand, Norsko) (Monica Angell),  COLEGIO SAN PEDRO PASCUAL (Valencia, Španělsko) (M Isabel Durá Navararo), collège Paul Fort (Is-sur-Tille, Francie) (Auréle Buatois) a naše 6. třída (Mgr. Dana Hromádková).
Cílem projektu bylo zlepšit dovednosti v angličtině – zejména psaní, učit se jak se chovat online, poznat různé druhy prezentací  a naučit se o životě v jiných zemích Evropy.
Žáci fotili podle měsíčního plánu a své fotky doprovázeli komentářem co  fotka zobrazuje, proč je důležitá jaké má souvislosti, kdy a kde byla pořízena . Pro vytvoření souboru byl použit např. powerpoint, Calameo, Kizoa, Smilebox, ppt. Padlet, Animoto, Prezi atd. V souborech byly použity různé efekty.

Plán:

Září - Basic about us  -  základní informace o nás

Říjen - My favourites – Moje oblíbené

Listopad - The world around me – Svět kolem mě

Prosinec - Xmas – Vánoce

Únor - School life – Školní život

Březen - Hobbies – Zájmy

Duben - Food – Jídlo

Ne všichni udělali vše a ne vše se podařilo v daném termínu, ale ze strohého plánu se postupně stala komunikující společnost.
Některé aktivity změnily způsob prezentace. Například „Zájmy“ některé naše a italské děti udělaly formou videa.
Během roku se na základní témata  nabalily další aktivity, tak jak to kterou skupinu napadlo a ostatní se přidali.
Na podzim jsme například na popud skupiny z Norska vytvářeli  „International tree of hopes and wishes.“ (Mezinárodní strom nadějí a přání). Smutné i hezké na tom bylo to, že jsme kartičky ( které představovaly listy) a děti na ně psaly svá přání dělali v době teroristického útoku v Paříži  tak se spontánně na kartičkách objevila solidarita s Paříží a přání lepšího světa. Vše jsme psali v angličtině a v rodném jazyce, tak jsme se mohli podívat i na mateřský jazyk svých kamarádů.  S tímto tématem nám pomohli žáci 9. ročníku. Děkujeme
Během Vánoc jsme využili klasickou poštu a poslali si přání k Vánocům a Novému roku.
Všechny došlé dopisy, kartičky i přání jsme měli na magnetické tabuli ve třídě a tak si každý mohl sundat a číst cokoli a kdykoli.

Přestože původní plán projektu byl do dubna, čilá komunikace probíhala i v květnu a červnu. Měli jsme možnost sledovat videa z Norska na téma příběhy „Who is telling the truth?“ (Kdo mluví pravdu?) a některá výtvarná videa. Objevily se i ukázky oslav svátků a slavností a to jak na fotkách, tak na videích.
Začali jsme více využívat deník projektu a připojovali různé komentáře, nápady. Žáci  mohli do projektu vstupovat i doma. Vytvořili si na stránkách projektu svůj profil a mohli si přečíst profily ostatních a tak se něco dozvědět o ostatních.
 Při vytváření  souborů a pak následném čtení  projektů, komentářů, sledování videí  svých i partnerských škol se žáci zdokonalovali jak v angličtině a to v psaní, ale i ve čtení a poslechu, tak v používání výrazových prostředků.
Řekli jsme si, že zkusíme něco uvařit podle receptů dětí z Itálie, které vypadají úchvatně a i když projekt bude po prázdninách již ukončen, pochlubíme se jim naším snažením.
A tak krásné prázdniny a možná příští rok zase s našimi partnery z Itálie, Norska, Španělska a Francie na viděnou  See you, enjoy your holidays.

Další fotografie můžete vidět na adrese  http://zslounyholeho.rajce.idnes.cz (také s popisky) a po přihlášení na facebookových stránkách školy http://www.facebook.com/zslounyholeho.

03.07.2016